PROGRAM ZILELE SEVERINULUI, 25-27 APRILIE 2014

455214

În perioada 25-27.04.2014 se organizează a XXII-a ediţie a „Zilelor Municipiului Drobeta-Turnu Severin”, sărbătoare organizată anual în prejma zilei de Sf. Mare Mucenic Gheorghe, patronul spiritual al Severinului. În această perioadă vor desfăşura expoziţii şi evenimente culturale, precum şi spectacole de muzică populară şi uşoară.

Printre artiştii care vor concerta de „Zilele Severinului” sunt: Alexandra Ungureanu & Crush, Mandinga, Vunk, Direcţia 5, CRBL, Holograf. Iubitorii de muzică populară pot asculta Ansamblurile „Danubius”, „Maria Tănase” din Craiova, „Timişul”, „Jidvei”, „Banatul”, „Doina Gorjului”, „Junii Sibiului”, dar şi cântăreţii consacraţi care fac parte din ansamblurile respective.

PROGRAM ZILELE SEVERINULUI – Miercuri 23 aprilie

În zona Hotel Traian vor fi organizate expoziţii stradale, expuse de Arhivele Naţionale şi Muzeul Regiunii Porţile de Fier: «Severinul în planurile caselor sale», «Tezaure mehedinţene».
Expoziţie – «Rânduiala săsească» la Muzeul de Artă.

PROGRAM ZILELE SEVERINULUI – Joi 24 aprilie

Expoziţii stradale (expun Arhivele Naţionale şi Muzeul Regiunii Porţile de Fier): «Severinul în planurile caselor sale», «Tezaure mehedinţene» organizate în Zona Hotel Traian.
Expoziţie – «Rânduiala săsească» la Muzeul de Artă.
12:00 – Târg de carte – Zona pietonală Crişan
14:00 – Lansări de carte – Castelul Artelor

PROGRAM ZILELE SEVERINULUI – Vineri 25 aprilie

Zona Hotel Traian
Expoziţii stradale (expun Arhivele Naţionale şi Muzeul Regiunii Porţile de Fier): «Severinul în planurile caselor sale»; «Tezaure mehedinţene»

Castelul Artelor
16:00 – Verinsaj arte plastice şi expoziţii foto-documentare
17:00 – Lansări de carte: ORFEU LA CASTEL
18:00 – Spectacol de muzică clasică – Liceul I.Şt.Paulian

Muzeul de Artă
Expoziţie – «Rânduiala săsească»
18:00 – Campanie teatrală ATMOSPHERE 2011: Piesă teatru METAMORFOZE II de Ovidiu, în regia Lucreţia Epuran

Casa Tineretului
Expoziţie de pictură, „Primăvara în culori” – Palatul Copiilor

Scena Crişan
16:00 – Program artistic susţinut de elevii de la Palatul Copiilor (muzică populară, dansuri populare); Program artistic Secţia Arte a Centrului Cultural Nichita Stănescu
18:00 – Program Artistic Liceul de Artă I.Şt.Paulian

Scena amplasată pe strada I.C.Brătianu – Muzică populară
16:30 – Program folcloric SEARA MEHEDINŢEANĂ, cu Ansamblul DANUBIUS cu soliştii: Angela Magheru, Claudia Catană, Nicu Păcuraru, Vasile Ciobanu, Irina Zoican, Sanda Argint, Ionuţ Tudorescu, Liliana Buncianu şi Niculina Stoican
19:30 – Program folcloric Ansamblul MARIA TĂNASE cu soliştii: Marius Măgureanu, Lavinia Bîrsoghe, Manuela Moţocu, Liliana Popa, Filuţa Bogdan, Marcu Nicolici, Aneta Sişu, Cristi Bănăţeanu, Mariana Ionescu Căpitănescu şi Constantin Enceanu
21.00 – Program folcloric Ansamblul TIMIŞUL cu soliştii: Adrian Stanca, Dumitru Stoicănescu, Dumitru Teleagă, Carmen Popovici Dumbravă, Luminiţa Safta, Camelia Florea; solişti invitaţi: Liliana Laichici, Petrică Irimică şi Andreea Voica

Parcare Severin Shopping Center – Muzică uşoară
19:00 – Concert BLUMAGICROU
20:00 – Concert NEWQUARTET
21:00 – Concert CRUSH & ALEXANDRA UNGUREANU
22:00 – Concert VUNK

PROGRAM ZILELE SEVERINULUI – Sâmbătă 26 aprilie

Zona Hotel Traian
Expoziţii stradale (expun Arhivele Naţionale şi Muzeul Regiunii Porţile de Fier): «Severinul în planurile caselor sale»; «Tezaure mehedinţene»

Castelul Artelor
16:00 – Verinsaj arte plastice şi expoziţii foto-documentare
17:00 – Lansări de carte
18:00 – Spectacol de muzică clasică – Liceul I.Şt.Paulian

Muzeul de Artă
Expoziţie – «Rânduiala săsească»

Scena Casa Tineretului
17:00 – FORZA VENITE GENTE – musical

Parcare Cora
11:00-15:00 – Concurs interjudeţean de Karting «Raliul Dunării»

Sala de sport de la Colegiul Naţional „Theodor Costescu”
11:00-17:00 – Concurs naţional de tenis de masă „TROFEUL DROBETA” ediţia a IV-a

Scena Crişan
11:00 – Concurs naţional de dans modern TROFEUL DROBETA
16:00 – Program artistic susţinut de elevii de la Palatul Copiilor
18:00 – Program artistic Liceul de Artă I.Şt.Paulian

Scena amplasată pe strada I.C.Brătianu – Muzică populară
17:00 – Program folcloric Ansamblul PLAIURILE OLTULUI: Neta Soare, Ileana Lăceanu
18:30 – Program Folcloric Ansamblul JIDVEI
20:30 – Program folcloric Ansamblul BANATUL: Adrian Stanca, Nicu Novac, Nicoleta Voica

Parcare Severin Shopping Center – Muzică uşoară
19:45 – Concert OLD JUNIOR’S
20:30 – Concert MANDINGA
21:30 – Concert DIRECŢIA 5

PROGRAM ZILELE SEVERINULUI – Duminică 27 aprilie

Hotel Continental
12:00 – Expoziţie caricatură ŞTEFAN POPA POPA’S

Scena Crişan
16:00 – Program artistic susţinut de elevii de la Palatul Copiilor
18:00 – Program artistic Liceul de Artă I.Şt.Paulian

Castelul Artelor
16:00 – Verinsaj arte plastice şi expoziţii foto-documentare
17:00 – Lansări de carte
18:00 – Spectacol muzică clasică – Liceul I.Şt.Paulian

Scena amplasată pe strada I.C.Brătianu 
17:00 – Program folcloric Ansamblul DOINA ARGEŞULUI

Hotel Continental
19:00 – Program folcloric Ansamblul JUNII SIBIULUI
21:00 – Program folcloric Ansamblul DOINA GORJULUI: Maria Loga, Ion Ghiţulescu, Victoriţa Lăcătuşu, Claudia Torop, Mirela Constantin, Valentin Samfira, Georgiana Bârsac, Natalia Gorjanu, Reli Sanda; invitaţi speciali: Niculian Stoican şi Petrică Mîţu Stoian

Parcare Severin Shopping Center
19:00 – Concert Bungy – Band
20:00 – Concert CRBL
21:30 – Concert HOLOGRAF