Video Romania-Danemarca 2-0, meci amical 18 noiembrie 2014

Video Romania - DanemarcaVideo Romania-Danemarca. Marți, 18 noiembrie, de la ora 20.30, pe Arena Națională din București, s-a desfășurat meciul amical dintre selecționatele României și Danemarcei. Partida s-a încheiat cu scorul de 2-0 în favoarea tricolorilor prin golurile superbe înscride în repriza secundă de Claudiu Keșeru în minutele 53 și 58.

Naționala lui Anghel Iordănescu a avut un gol anulat în prima repriză, atunci când portarul Andersen a ieșit greșit la o centrare trimisă de Maxim iar mingea a căzut în careul danez și a intrat în poartă. Arbitrul a fluierat însă corect un fault în atac la intervenția lui Paul Papp.

Rezumatul video Romania-Danemarca poate fi văzut aici sau în clipul de pe youtube postat mai jos.

Meciul de marți a fost ultimul din acest an pentru naționala Romaniei care şi-a luat revanşa în faţa Danemarcei, echipa care i-a luat faţa în preliminariile EURO 2004 – tot cu Anghel Iordănescu în funcţia de selecţioner. Atunci tricolorii au pierdut meciul tur (2-5) și au remizat în cel de-al doilea (2-2).

Următorul meci al Romaniei în preliminariile EURO 2016 va juca în martie 2015, atunci când va întâlni Insulele Feroe.